Андоновиќ: За САД инвазијата на Русија е завршена работа – Макрон во улога на лидер на ЕУ договори мини самит Бајден Путин – на Украина и се заканува грузијско сценарио

You must need to login..!

Опис

Се чини дека францускиот престедател Емануел Макрон успеал да ги убеди американскиот и рускиот престеател, Бајден и Путин да се сретнат на Мини самит и да се обидат да ги надминат тензиите и да се избегне војна во Украина.

Според Макрон американскиот претседател Џозеф Бајден начелно го прифатил самитот за Украина со неговиот руски колега Владимир Путин на но , под услов Русија дотогаш да не ја нападне Украина, за што дојде потврда и од Белата куќа.

Датата на самитот не е позната но според терминологија на Белата куќа очигледно Вашигнтон останува на ставот дека Москва веќе донесла конечна одлука за започнување на инвазијата врз Украина, и дека очигледно таа ќе се случи побрзо одоошто технички ќе се оставрат разговорите на двајцата лидери
.Оттаму и скептичноста на Бајден дека може да разговара со Путин пред започнувањето на инвазијата.

од друга страна иницијаторот на олеснувањето на тензиите меќу САД и НАТо од една и Русија од другата страна , францускиот пресетдаел Макрон се чини дека ја земал улогата на лидер на ЕУ, позиција кон која се стремеше по заминувањето на канцаларката Ангела Меркел во политичка пензија.
Макрон, кој е во престедателска изброна кампања а притоа сеуште ја нема официјално објавено својата кандидатура на престојните избори во април, освен миротвраната мисија се обидува да го добие вториот престедаелски мандат. Со ова посредување, без разлика на исходот, Макрон ќе се етаблира во иден лидер на ЕУ, кој би можел рамноправно да им парира на останатите три свески супер сили, САД Русија и КИна.

Во меќувреме на теренот продлжуваат меќусебните гранатирања и меќусебните обвинувања помеѓу уркаинската армија и проруските сепаратисти од Донбас.

Паралелно трае и жестоката војна на инфомрмации и дезиформации каде во функција се пуштени сите можни информативно разузнавачки ресурси во војната меќу западот и Русија
Иако засега негира дека планира инвазија, се поизвесно е дека Москва на крај ќе интервенира во двата проруски региони во Украина- Луганск и Доњецк. Таму веќе почнаа евакуацијата на населението и се спроведува мобилизација на осум милионското руско население кое одбива да се врати под суверенитет на властите во Киев.

Од друга страна целата оваа состојба наликува на настаните од 2008 та година кога исто така, една поранешна советска република со апсирации за членство во НАТО , Грузија се обиде да ги стави под контрола тамошните проруски региони, АБхазија и Јужна Осетија. Тогаш под изговор дека сака да го заштити руското население во Грузија , интевренираше руската армија и ги отцепи овие два региони од Грузија, а поради воениот пораз, падна прозападната влада на Саакашвили.

Овие настани се споредуваат со денешните. Украина идентично како Грузија има апсирации за членство во НАТО, два региони со мнозинско руско население, и закана од Москва, дека доколку не се откаже од амбициите за членство во НАТО, Русија воено ќе се брани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 + fourteen =