Андоновиќ: За да не го загуби Нагорно Карабах, Ерменија поптиша примирје со Азербеџан

You must need to login..!

Опис

Во посредство на Русија, лидерите на Ерменија Азербејџан потпишаа договор за ставање крај на борбите за отцепениот регион Нагорно Карабах. Договорот започна од ноќеска, во 1 часот по локално време, а како гарант дека истиот ќе биде испочитуван, потпис стави и рускиот претседател Владимир Путин.

Веднаш откако ерменскикот премиер Никол Пашинијан го објави примирјето преку социјалните мрежи,неколку стотици демонстранти незадоволни од примирјето, упаднаа во зградата на ерменската влада во Ереван, протестирајки против оваа одлука. Демонстрантите сметаат дека Пашинијан потпишал капитулација во корист на Азербеџан. Пашинијан пак преку социјалните мрежи напиша дека донесол тешка одлука како резултат на длабинска анализа на воената состојба и проценка. Тој вели дека емрнескиот воен врв го советувал да потпише примирје бидејќи, ерменската армија се наоѓала пред целосен воен пораз. Со тоа се ризикуваше да се загуби целата територија на Нагорно Карабах, изјави еремнскиот премеир. Рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на Азербејџан Илхам Алиев подоцна го потврдија договорот, кој вклучува долгорочно распоредување на руски мировници.

Во меѓувреме Руското Министерство за одбрана досега во регионот на Нагорно Карабах се испратени шест воени транспортни авиони со руски мировници во полна борбена опрема и борбени возила”,. Руското Министерство за одбрана соопшти дека во Нагорно Карабах ќе бидат испратени 1.960 мировници, 90 оклопни возила и 380 возила за различни намени. За да го спроведат договорениот мир руските мировници ќе постават линија на разграничување меѓу Ерменците и Азербејџанците во Нагорно Карабах, а нивниот команден центар ќе биде во Степанакерт, главниот град на територијата. Потегот на Москва за ставање крај на војната меѓу поранешните советски републики Еременија и Азербеџан околу спорната област Нагорно карабаџ се толкува како обид на престедателот Путин да ги стабилизира состојбите во регионот околу границата со Русија.

Москва се обидува д аја смири состојбата во неколку поранешни советски републики со цел да го задржи руското влијание во тој регион. Познато е дека во повеќе годишниот спор околу Нагорно Карабах Ерменија уживаше подршка од Русија додека Азербеџан од Турција. Сепак Москва, освен добрите односи со Еремнија никогаш не се откажа од своето влијание врз Азербеџан

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven + nineteen =