Андоновиќ: Закани, обвинувања и протерувања – западот во пресметка со руското влијание

You must need to login..!

Опис

Американскиот Стејт департментот ја смета Русија како „агресор“ во однос на ситуацијата на руско-украинската граница и не гледа знаци дека Киев презема чекори за да предизвика тензии. Овае ставот на Вашигтон во однос на најновите тензии околу Украина и нејзината граница со Русија. САД сметаат дека Русија е агресор во оваа ситуација. и дека Москва презема агресивна кампања за дезинформација насочена кон лажно обвинување на Украинадека подготвува напад врз проруските бласти во источна Украина. Оваа реторика е дел од серијата сериозни кфалификации и предурпедувања на САД кон Русија. неодамна американскиот претседател Џозеф Бајден ја предурпди Москва дека ќе се соочи со сериозни последици доколку се обиде да изврши упад на територијата на Украина, по примерот на нејзиниот упад пред 5годии кога го анектираше Крим. САД и сојузниците, иако не презедоа ништо да ја спречат Москва и натаму сметаат дека Русија насилно отцепила ураинска територија и ја приклучила кон Русија.

Во однос на најновите обвинувања, се чини дека Киев сака даја спушти топката и да ги смири тензиите. Украинскиот претседател Володимир Зеленски преку видео порака го покани рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во украинскиот Донбас каде што се води војната, Зеленски.порача и дека Украина е подготвена да се бори за мир преку дипломатијата и во исто време се подготвува да се одбрани. Се смета дека поканата на Зееленски е мало ртерирање на намерите на Киев , особено по информациите за стационирање на 120 илјади руски војници долж границата со Украина. Поркенувањето на уркаинските трупи кон руските области Луганск и Дољецк, очигледно е сопрено најверојатно поради демонстрирањето на сила и одлучностѕа на Русија да не дозволи евентуална уркаинска воена интервенција врз проруските региони. И додека трае надмудрувањето и демонстрирањето на сила кон Украина,Русија се соочува со паралелен фронт но овој пат разузнавачко дипломатски. Русија протера двајца бугарски дипломати како одговор на протерувањето на руските дипломати од Бугарија во март, во контекст на шпионска афера и засилените тензии меѓу Москва и Западот. Како што соопшти руското министерство за надворешни работи, за одлуката е информиран бугарскиот амбасадор во Москва, кој бил повикан на разговор. Бугарските власти ги протераа руските дипломати во март по наводното откривање на шпионска мрежа која работела за Москва и за која работеле повеќе осомничени меѓу кои и службеници на бугарското министерство за одбрана.

Бугарија има традиционално добри економски односи со Русија, но од октомври 2019 избија повеќе шпионски афери кои ги заострија односите. Веќе се протерани петмина руски дипломати и техничкиот асистент на амбасадата. Русија и Западот во последните недели меѓусебно си избркаа повеќе дипломати, во контекст на засилените тензии. Москва избрка десет американски дипломати како одговор на протерувањето на исто толку руски дипломати од САД. Амбасадорите на двете земји се повлечени на „консултации“. Претходно Русија влезе во серија на меѓусебни протерувања на дипломати и со Чешка Словачка и Полска. Сите овие случувања се дел од најавите на американската амдниснитрација на Бајден кој веднаш откако ја презеде претседателската фунцкија најави дека ќе гхо спречи агесивното однесување на Русијакоја не бира средства да го шири руското влијание во Европа

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seventeen − one =