Андоновиќ: Забрането смеење, спорт, телевизија, музика, 10 дневна жалост поради 10-годишнината од смртта на Ким Јонг Ил

You must need to login..!

Опис

Граѓаните на најизолираната земја во светот се соочуваат со строги наредби за одбележување на 10-годишнината од смртта на поранешниот лидер Ким Јонг Ил.
Ќе мора да се воздржуваат од шопинг, рекреација, алкохол, па дури и смеа. Истовремено, државните претпријатија и групи граѓани добија инструкции да се грижат за гладните во периоди на жалост.
Имено, Пјонгјанг издаде наредба до граѓаните да ја почитуваат 11-дневната жалост по повод 10-годишнината од смртта на таткото на актуелниот претседател Ким Џонг Ун, поранешниот лидер Ким Јонг Ил, која се одбележува денеска. Ким Јонг Ил го наследи својот татко, основачот на Северна Кореја, Ким Ил Сунг, кога постариот Ким починал во 1994 година. Комунистичката династија Ким владее со Северна Кореја од нејзиното основање во 1948 година.

Ким Јонг Ил владееше со земјата до неговата смрт во 2011 година, кога го наследи неговиот син Ким Џонг Ун. Владеењето на Ким Јонг Ил се совпадна со еден од најтемните периоди во историјата на Северна Кореја, периодот на глад од 1994 до 1998 година, во кој, според некои проценки, загинаа милиони граѓани на земјата.

Во, Северна Кореја се подготвува да ја одбележи 10-годишнината од преземањето на власта на сегашниот лидер Ким Џонг Ун. Беше одбележан со потрагата по нуклеарно оружје, но и со длабоката изолација на земјата и покрај аспирациите на младиот лидер (37) за економска трансформација, односно меѓународно отворање.

Ким прифати поинаков стил од неговиот татко, обидувајќи се да ја „нормализира“ Северна Кореја со самити со странски лидери и обиди да го подобри животот на граѓаните, тврдејќи дека никој нема да гладува. Но, немаше големи промени, бидејќи Ким продолжи со многуте практики на неговиот татко, од политички затворски логори и брутални егзекуции до строга контрола на економијата и општеството.

Обидите на Ким да ги ублажи санкциите и напредокот во односите со САД доведоа до историски самити со американскиот претседател Доналд Трамп. Но, оттогаш преговорите се во застој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 − three =