Андоновиќ: Епидемија на насилство, во Њујорк состојба на вонредна катастрофа

You must need to login..!

Опис

Повеќе од 180 лица беа убиени и 516 ранети од огнено оружје за време на тридневната прослава на Денот на независноста во Соединетите држави. За 72 часа, на територијата на оваа земја беа убиени 189 лица во вкупно 540 стрелања регистрирани на територијата на САД. Според американските медиуми, во првите пет дена од јули имало најмногу масовни престрелки во споредба со периодот од 1 јануари до 1 јули во тековната година. Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо, потпиша наредба со која се прогласува состојба на „вонредна катастрофа” за борба против насилството со оружје и државата Њујорк да биде побезбедна. Новата стратегија ќе го третира насилството со огнено оружје како јавна здравствена криза.

Се погласни се и барањата за поголема контрола на оружје во САД каде продажбата на оружје е целосно либерализирана..За разлика од многу држави, во САД секој може легално да купи полуавтомацко оружје без никаква спецјална дозвола или проверка, традиција која е дел од американакото општество..Токму либералниот пристап на набавка и поседување на оружје се смета како главна причина за растечкиот бран на вооеужени насилства во САД.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

17 − 15 =