? Андоновиќ: Европа ги урна преговорите на Трамп за поделба на Косово?

You must need to login..!

Опис

Одложувањето на долгонајавеното рестартирање на преговорите меѓу Белград и Приштина отвори многу анализи и сомневања за вистинските намери и сценарија за иднината на косовскиот статус.

Долгонајавуваната средба на српскиот и косовскиот државен врв кој за утре беше закажан во Вашингтон, во посредство на американската амдинистрација, е одложена, откако неочекувано беше подигнато обвинение за сторени воени злосторства на престедателот Хашим Тачи, поранешниот спикер на косовскиот парламент Кадри Весели и уште деветмина поранешни команданти на ОВК.Тие од специјалниот хашки суд за Косово се обвинети дека како воени команданти на ОВК во 1999 година сториле воени злосторства и злосторства против човештвото.

Овој неочекуван потег на обвинителство предизвика, главните учесници на преговорите од косовска страна да ја одложат средбата во Вашингтон. Обвинетиот претседател Тачи како обвинет, а премиерот Хоти, под образложение дека треба да остане во Приштина и да се обиде да ја надмине новонастанатата ситуација.

Западните дипломати во Приштина веќе долго се сомневаат дека претседателот Тачи се надева на американска заштита – со поставувањето како неопходен партнер кон Вашингтон, Тачи наводно сакал да ја придобие американската политичка поддршка за да избегне обвинување за воени злосторства. Оттаму и заложбата на Тачи да се прифати американскиот план за Косово, кој подразбира демаркација на границата меѓу Косово и Србија, или грубо речено размена на територии.

Пред три месеци падна владата на АЛбин Курти, каде Тачи имаше голем удел од заднина, само затоа што Курти се противеше на американскиот план за демаркација на границата меѓу Косово и Србија.

Сега преговорите се чини дека се во ќорсокак. Неизвесна е политичката позиција на Тачи кој како престедател на Косово има мандат до 2021 година. Исто така, обидите на владата на Косово најверојатно ќе одат во насока, прегворите да се пролонгираат до завршувањето на претседателските избори во САД. Една од опциите е дека доколку дојде до промена на администрацијата на Белата Куќа, ќе се смени и политиката и медијаторството, во кое Приштина ќе се надева на подобар исход од решавањето на косовската државност.

Се чини дека интересот на Русија околу решавањето на статусот на Косово е близок до европскиот наспроти американскиот. Москва се противи на решавањето на косовскиот статус со размена на територии. Русија одбива да признае поставување на нови граници на Балканот и засега и одговара статус кво ситуација, во која гледа можност да го продолжи своето присуство на Балканот. Секое решавање на косовскиот статус отвара можност новата држава Косово и Србија, да бидат интегрирани во НАТО и ЕУ, се вели во често повторуваниот став на Москва.

Оттаму и заклучокот, дека и ЕУ и Русија засега се противат на брзиот план на администрацијата на Трамп по секоја цена да го реши косовскиот проблем, што според анализите би било прикажано во јавноста како голем меѓународен успех на Трамп во пресрет на американските претседателски избори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × 5 =