Андоновиќ: Демонстрантите се побројни од полиција и ја држат канадската престолнина под контрола

You must need to login..!

Опис

Градоначалникот на Отава Џим Вотсон прогласи вонредна состојба поради десетдневните протести на камионџиите кои блокираа голем дел од канадската престолнина.

Одлуката зборува за „сериозната опасност и закана за безбедноста и безбедноста на населението“ од протестите и ја нагласува потребата од поддршка од други нивоа и надлежност на власта“, се вели во соопштението на градоначалникот.

Вотсон, кој претходно се пожали дека бројот на демонстранти е поголем од бројот на полицајци и дека ја контролираат ситуацијата, не даде детали за тоа какви мерки може да се воведат, пренесува Ројтерс.
„Конвојот на слободата“ започна како протест против обврската да се вакцинираат канадските камионџии, но се претвори во општ јавен протест против анти-мерките и владата на премиерот Џастин Трудо.

Демонстрантите го парализираа центарот на Отава во последните девет дена, а некои носеа знамиња на Конфедерацијата и нацистички знамиња. Демонстрантите бараат и оставка на актуелниот премиер Џастин Трудо
Во градот непрекинато се слушаат автомобилски сирени и одекнуваат експлозии на пиротехнички средства, а организаторите на конвојот велат дека денеска четири часа ќе се воздржуваат од користење сирени „како гест на добра волја“.

Самиот Трудо пак изминативе 10 дена откако трајат протестоте не се наоѓа во Отава. Според информациите пласирани од тамошните медиуми Трудо заедно со своето семејство се наоѓа во САД на безбедна локација
Трудо во петокот изјави дека канадската влада не планира да испрати војници за да се справат со протестите на камионџиите поради задолжителните вакцини.

Канадаската полиција заедно со со Федералното истражно биро на САД (ФБИ). денеска обвини четири лица за злосторства од омраза и ги истражува заканите кон јавни личности

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × 5 =