Андоновиќ: Дали руската вакцина ќе ги имунизира европјаните?

You must need to login..!

Опис

Лидерите на Русија, Франција и Германија одржаа видео конференција со фокус на вакцините против коронавирусот, нуклеарниот спор со Иран и конфликтите во источна Украина, Либија и Сирија, Кремљ соопшти дека лидерите на трите држави имале „отворен и деловен“ видео разговор, во чиј фокус била и опцијата за регистрација на руската вакцина „Спутник V“ во Европската унија и можноста за нејзино доставување и заедничко производство во земјите на ЕУ. Опцијата да , до вчера не признаената и ривалска вакцина, да влезе на европско тло, е резултат на неуспехот на западните фармацевски компани да гхи достават потребните дози на вакцини за потребите на европските граѓани. Познато е дека покрај Фајзер и Модерна кои не успеваат да произведат и дистрибуираат свои вакцини за Европа, неодамна и бритнаско –шведската Астра Зенека најави дека нема да го испочитува договорот со европската комисија , и наместо 300 милиони , ке достави околу 100 милиони дфози вакцини за потребите на ЕУ Сето ова отвори простор европјаните да се согласат да разговараат за можноста за влез на политички и бизнис ривалската вацкина Спутник В на европска територија, бидејки динамиката на имунизирањето во Европа заостанува зад брзината на ширењето на вирусот.

Од друга страна и Москва очигледно одлучи да ги затопли односите со ЕУ и да започне да соработува, особено по последните настани, кога заради неколкју горливиполитчки и економски причини Брисел воведе санкции за Русија. Се чини дека апсењето на Навални, Северниот поток и обвинувањето за агресивното руско мешање во одредени региони во светот сега ќе се стѕават на страна, и ќе се даде приоритет за зедничка борба против светската пандемија. Се разбира по евентулниот договор на Меркел Макрон и Путин, највеорјатно ќе треба и Европската агенција за лекови да даде дозвола за употреба на Спутник В, па можеби ке биде опфатена и во листата на вакцини признанени во таканаречените ковид пасоши , кои се пизвесно ќе се воведуваат за патување во земјите во и вон ЕУ. Засега ќе се чека исходот, но токму руската вакцина и засега немањето дозвола за нејзина набавка и употреба, синоќа ја урна Словачката влада на премиерот Игор Матович.Причина за паѓањето на неговата влада е тоа што беше обелоденето дека преку таен договор владата договорила да набави 2 милиони дози од руската вакцина „Спутник В“.

За овој договор не биле известени коалиционите партнери на Матович, па под нивни притисок тој прифати да даде оставка од премиерското столче. Тоа е првата европска влада која паѓа поради пандемијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seventeen − ten =