Андоновиќ: Дали новиот претседател на САД може да биде прогласен од сенатска комисија? Трамп и лојалистите се обидуваат да ја оспорат победата на Бајден

You must need to login..!

Опис

На три дена пред потврдата за изборната победа на Џо Бајден група од 12 сенатори на републиканската партија најавува дека на заедничката седница на двата дома на американскиот парламент на јануари на која треба да се потврдат изорните резултати на Електорскиот колеџ до 3 јануари, ќе побараат формирање ба избрна комисија , со целонси властувања за истрага и утврдување на вистината околу изборите резултати в сојузните држави Џорџија Ариозна Висконсин и Мичиген Сенаторите пердводени од сенаторот на Тексас Тед Круз сакаат да докажат наводна изборна измама за која тврдат дека неправедно му била одземена сигурната победа на Доналд Трамп на изборите Иако е речиси невозможно да се попречи прогласувањето на победата на Бајден , сепак овие случувања би можеле да отидат во насока на продлжување на процедурта и со тоа да се одложи инагурацијата на Бајден закажана за 20 јануари.

Процедурата предвидува секој член од конгресот да има право по био која основа да се спртиави на гласањето за потврда на резултатите од Електорскиот колеџ, и да се развие дебатата за и против изнесените аргументи. Заедничката седница на двата дома се прекинува и започнуваат одвените седници на кои се разгледуваат приговорите. Во оваа операција сепак Републиканците се поделени.

Овие 12 тмина го подршуваат Трамп се се надеваат на подрчка од уште најмалку 40 републикански застапници во Конгресот и пред се сенатото. Од друга страна дел од републиканските сенатори се против ваквиот обид на Трамп да ја сопосри победата на Бајден сметајки го потегот опасен. Особен раскол во Републикансата партија околу исходот на изборите се виде и на протечената скандалоза аудио снимка објавена од Вашингтон пост,, на која Актуелниот американски претседател Доналд Трамп извршил притисок врз изборните службеници од Џорџија „да пронајдат доволно гласови“ за да се избегне неговиот изборен пораз во таа земја. Во едночасовниот разговор помеѓу Трамп и државниот секретар на Џорџија, републиканецот Бред Рафенспергер, се слуша како Трамп и му се заканува ако не му помогне да го сврти изборниот резултат.

Државниот секретар на Џорџија кој е од Републиканската партија. за време на разговорот, му вели на Трамп дека а Бајден чесно победил во Џорџија и дека Трамп се повикува на лажни информации за наводна изборна измамаНиту Белата куќа, ниту канцеларијата на Рафенспергер, ниту канцеларијата на Џо Бајден досега не го коментираа откритието на Вашингтон пост. Ако снимката е автентична, а досега нема докази дека не е, тоа е веројатно најголемиот скандал во политичката кариера на Трамп, што може да повлече и покренување на кривична одговорност против него Политичката неизвеснот во сагата околу новиот американски рпетседател дополнително се засилува и со најавата за улични протести на 6 јануари во Вашингтон, кои повикани директно од Трамп би требало да го спречат Бајден да влезе во Белата Куќа Останува да се види какви и колку масовни ќе бидат овие протести на кои на улиците свое присутво најави и самиот Трамп, и колкава ќе биде веорјатноста да се исполни желбата на Трамп новиот претседател на САД да биде избран од сенатска комисија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two + thirteen =