Андоновиќ: Германија се соочува со пост- „меркелизмот“ Во пресрет на изборите поголемиот дел од гласачите се неопределени

You must need to login..!

Опис

Овој викенд граѓаните на Германија ќе гласаат на изборите за Бундестагот, со кои ќе се открие името на новиот канцелар, но за разлика од минатите години, овојпат канцеларката во заминување Ангела Меркел нема да биде меѓу кандидатите за оваа позиција.

Меркел ќе се повлече од политичката сцена во моментот кога ќе бидат објавени резултатите од можеби најнеизвесните избори досега.

Според анкетата објавена во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, четири од 10 луѓе што планираат да гласаат в недела допрва треба да изберат партија.

Причина за ова според експертите е тоа што на овие избори нема актуелен кандидат. За разлика од минатото на изборите во трка се три наместо две партии.Тоа значи дека гласачите веќе се во неизвесност која и каква коалициска влада ќе ја добие Германија, причина за која гласачите остануваат се уште неодлучни, сметаат аналитичарите.

Проблемот е и во креативноста на канидатите.Главниот проблем е што ниту една страна не нуди креативни или нови решенија за старите проблеми. Меркел остави многу клучни прашања недопрени за време на нејзиниот мандат, како што се квалитетот на животот, пристапноста до социјална заштита или социјалната мобилност. Таа, исто така, воведе дополнителни тензии поради статусот на бегалец.криза од 2015 година. Сепак, се чини дека ниту една страна не нуди изводливи и нови идеи “, вели Хојер. „Покрај тоа, самите кандидати не се особено инспиративни, што значи дека многу гласачи се неодлучни затоа што не сакаат да подржат ниту еден од нив, се вели во анализите на германските експерти

Трката за наследник на Меркел е близу, а конечниот победник можеби нема да се знае со денови, па дури и недели по затворањето на гласачките места. Германците за првпат ќе одлучат како ќе изгледа нивната земја по раководството на канцеларката која ги помина изминатите 16 години на чело на земјата.

Наследник на Ангела Меркел на чело на ЦДУ е 60-годишниот Армин Лашет, долгогодишен соработник и заменик-претседател на партијата од 2012 година.. Иако ја доби поддршката на Меркел, анкетите покажуваат дека нејзиното заминување од раководството на партијата ќе одигра големо влијание врз одлуката на германските гласачи.

Главниот противник на Лашет е Олаф Шолц од СПД, кој изненади со добра позиција на анкетите во последните недели. Тој беше долгогодишен соработник на Меркел како министер за финансии и вицеканцелар, што автоматски го става во подобра позиција да гласа отколку самиот кандидат на ЦДУ.

Претседателката на Зелената партија, Аналена Баербок, исто така изненади со излегувањето на почетокот на кампањата, што ги натера гласачите да се запрашаат дали таа може да биде првата „зелена“ канцеларка во земјата.

Крајно десничарската партија АфД го дели четвртото место со либералната демократска партија на слободата, а бегалската криза им донесе скок во политичката сцена, сметајќи на гласовите на граѓаните кои изразија незадоволство од имигрантската политика на земјата.

Сепак, анкетите покажуваат дека голем број гласачи остануваат неодлучни за кого ќе гласаат во недела, што го прави изборниот исход неизвесен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four + 8 =