Андоновиќ: Геостратешки преместувања – Лукашенко се враќа во скутот на Путин, Ердоган кон САД

You must need to login..!

Опис

Руското Министерство за надворешни работи изрази разочарување од одлуката на Европската унија да воведе санкции за руските функционери одговорни за третманот на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални и неговите приврзаници. „Одлуката е усвоена од Советот за надворешни работи под измислен изговор со цел да се подготват нови незаконски и еднострани санкции против руски граѓани“, се вели во соопштението на Министерството. Министрите за надворешни работи на ЕУ вчера одлучија да воведат нови, насочени санкции против руски официјални лица одговорни за постапките против Навални. Санкциите кон Русија беа најевни поред неколку дена за време на Минхенската безбедносна конференција на земјите од Г7 кога преставниците на најголеите европски дрѓави и САД најавија дека ќе ги спречат настојувањата на Русија да се презема иницијатива за наметнување на свое влијание.

САД, Франција Британија и Германија обвинуваат дека Москва води агресивна политика и преку употреба на закана со сила принудуваат одредени држави да го примнат руското влијание. Американскиот порестедател Џозеф Бајден упати и критика до Москва дека таа ги крши човековите права во случајот со затворксата казна на опозицонерот Навални, како и дека не и дозволува на Украина да се интегрира кон НАТО и западот. Оттаму Вашингтон и ЕУ со заедниучки напори плкнираат да ја казнат Русија поради , како што се наведува ваквото нејзино однесување. Во меѓувреме Рускиот претседател Путин , како контра-одговор започна со затоплување на односите со својот сојузник Белоруискиот претседател Александар Лукашенко, со кого изминаитов период имаше заладување на односите.

Путин и Лукашенко, кои се соочуваат со европски санкции и кои изминатиов период се соочуваа со големи протести на улиците, имаа 6 часовна средба на која ги потврдија своите заеднички заложби за заедничко градење на иднината на двете држави и сортаботка на полето на економијата одбраната и надворешната политика. Се смета дека Путин и Лукашенко планираат заеднички да се спротистават на евентуалната западна доминација кон пооранешните советски републики Од друга страна Турскиот престедател Реџеп Таип Ердоган започна со приближување на реалициите со западот, по неколку годишните разаединувања и сојузништво со Путин.

Ердоган кој со САД ги наруши односите поради неуспешниот државен удар за кој тој лично сметаше дека бил планиран во Вашингтон, сега се обидува да го возообнови стартешкото сојузништво со Вашингтон и пред се со своите сојузницио од НАТО алијансата. Засега не епозната каква е реакцијата на Москва и рпед се престедателот Путин кој со Ердоган изминативе години, додека во белата кужа беше амднистрацијата на Трамп, беше во блиски односи. Што се смени во односите меѓу Путин и Ердоган со доаѓањето на Бајден на претседателската функција тек допрва ке се види.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

11 + 12 =