Андоновиќ: Во првите 100 дена владеење Бајден направи целосно вртење на американската политика

You must need to login..!

Опис

-Америка се врати, повторно се движи напред изјави американскиот претседател Џозеф Бајден во во своето обраќање пред двата дома на американскиот Конгрес,по повод 100 дена од неговото преземање на функцијата претседател на САД. Бајден ги означи приоритетите на неговата Адмиистрација до крајот на годината и се отчети за првите 100-те денови од преземањето на функцијата. Новата Администрација успеала да ја врати вербата во демократијата и да започне процес за обнова на економијата настрадана од пандемијата на Ковид-19. Спред него, во првите 100 денови Американците засукале ракави и примиле 200 милиони долзи вакцини а економијата создала 1.3 милиони работни места, што е рекордна бројка. Меѓународниот монетарен фонд прогнозира дека американската економија годинава ќе порасне за 6 отсто, рече тој. Поважните теми во говорот на Бајден беа економијата, образование, обнова на инфраструктурата за 21 век, нови работни места, забрзаната вакцинација, климатските промени и соперништвото со Кина и другите автократии. Тој се осврна на новиот пакет инвестиции за изградба на инфраструктурата во вредност од четири трилиони долари, што е приближно еднакво на едногодишниот буџет на САД.

„Тоа се уникатни инвестиции од животна важност за Америка“. рече Бајден Го најави и планот вреден 1.8 трилиони долари за американските семејства, што предвидува проширена програма за предучилишна грижа, две години бесплатен колеџ, субвенционирана детска грижа за квалификувани семејства, месечни примања од најмалку 300 долари за родители, како и зголемена достапност за бесплатни и по намалени цени училишни оброци. Во однос на меѓународната сцена, Бајден истакна дека Америка се врати и има намера да остане. Светските автократии се обложуваат дека неможе, но грешат, знаеме дека грешат и треба да им го докажеме тоа, порача Бајден. Претседателот имплицираше дека САД се во конкуретна борба за „победа на 21-от век“. На автократиите им е тешко да извојуваат „победа на 21-от век“ бидејќи кај нив тешко се стекнува консезус, рече Бајден алудирајќи на Кина.

Во однос на Русија, Бајден потенцираше дека директно му порачал на рускиот ретседател Путин дека САД не сакаат ескалација но дека САД се подготвени нажесток одговор на руската агресивна политика и нивните агресивни активности, истакнаамериканскиот претсердатели додаде дека тоа важи и за Иран и за Кина. Анализите укажуваат дека за разлика од својот претходник Трамп, Џо Бајден ја врти политиката на конфорнтации кон Русија, а на страна засега ги трга недоразбирањата со Кина. Доналд Трамп за цлиот свој мандат го посвети во риалитет со Кина. Наспроти него Бајден се повеќе води политика на конфорнтиање со Русија подржуваји ја опозицијата на актуениот претседател Путин и давајки безрезервна подршка на неколку поранешни советски републики како што се Украина и Грузија за нивните аспирации за членство во НАТО и ЕУ. Овие потези се против интреите на Москва која не сака НАТО држави членки да бидат на самата граница со Русија Оттаму и оценката на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров според кого односите меѓу Русија и САД сега се полоши отколку за време на Студената војна. Лавров како причина го наведе недостигот на меѓусебно почитување.а САД ги обвини дека се однесуваат како „суверен“ кој ги мобилизира т своите сојузници против Русија и Кина – Доколку САД го отфрлат дијалогот со меѓусебно почитување засновано на рамнотежа на интереси, „ќе живееме во услови на Студена војна или уште полошо, изјави Лавров

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nineteen − twelve =