Андоновиќ: Битка за регистерски таблици на Косово

You must need to login..!

Опис

Нова криза на Косово, како што тврди Белград, загрозени се правата на Србите, прекршени се сите договори за слобода на движење. Приштина пак со контра обвинување- Белград лаже бидејќи штотуку започнува имплементацијата на договорот што Србија го потпишала во 2016 година.

Од вчера наутро возилата со српски регистрации не можат да влезат и да се движат низ косовска територија доколку не ги преземат тест -табличките на Косово, кои се наплатуваат по пет евра и важат 60 дена. Од вчера наутро на граничните премини на косовско српската граница Јариње и Брњак се распоредени и спецјалните косвски полициски сили кои синоќа нан неколкупати реагираа на протестоте на тамошните срби кои негодуваат за одлуката на Пруштина за менување на регистерските таблички

Српската листа, политичка партија која е преставник на на србите од северот на Косово го повика претседателот на Србија Вучиќ да реагира. Вучиќ експресно им излезе во пресрет на барањата на србите на Косово и синоќа одржа вонредна прес конференција на која освен осудите и најавите дека ќе го рпеиспита понатамошното преговарање со Приштина , за денес најави одржување на вонредна седница на националната безбедност. Во меѓувреме, ситуацијата на Косово е напната но мирна

Проблемот со регистерските таблици , практично преставува мерка на на реципроцитет на косовската влада.. Имено на Косово постојат три вида регистерски таблички.

Првите се издадени се од МВР на Србија до 1999 та година односно од претходната држава до интервенцијата на НАТО Вториот вид на регистерски таблички се оние означени со КС, статусно неутрални кои Србија ги признава бидејќи со нив не се утврдува потеклото на државата од каде се издадени За Белград спорни се новите регистерски таблички промовирани од владата на Албин Курти кои носта ознаки РКС, со кои Приштина ги менува досегашните статусно-неутралните таблички, и кои Србија не ги признава. Со овие регистерски таблички српските власти не дозволуваат да влегуваат возила во Србија, Сега Косово започна со мерките на реципроцитет. Како што Србија не го признава РКС, така и Косово не ги признава српските оснаки . Со табличките кои ја носат ознаката РКС, без разлика дали е Србин или Албанец на територијата на Србија, на своето возило мора да стави пробни таблички Така, во иднина табличките издадени од Србија нема да можат да влегуваат на територијата на Косово.

Оваa одлука најмногу ги погаѓа Србите кои живеат на Косово, кои имаат неутрални регистерски таблички или регистерски таблички издадени пред 1999 година

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

1 × two =