Андоновиќ: Бајден ја нападна Кина, Пентагон Русија а Трамп републиканците

You must need to login..!

Опис

Сад започна со жестока реторика против своите геостратешки опоненти и светски супер сили Русија и Кина Пентагон во духот на примена на двојни аршини, ја критикуваше Руија дека преставува сериозна закана за сите држави членки на НАТО вклучувајќи ја и безбедноста на САД/ Главните гревови на Кремљ според Пентагон е агресивната политика на Москва која ја корсти својата воена моќ за оствартување на своите интереси, гласи обвинувањето на Пентагон. Русија, се додава во обвинувањето, го користи својот авторитативен пристап со што ја нарушува стабилноста и безбедноста на светскиот мир. Од друга страна САД се обидуваат да ги промовираат сопствениуте интереси и да ја принудат Москва на одговорност за своите, како што се наведува, неразумни и агресивни политики.

На овие обвинувања неодамна се приклучи и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг според кој НАТО е подготвен на соработка но и на конфронтации со Москва. Столтенберг смета дека алијансата мора да одржува некакви односи со Русија за да се спречи нова трка во воворужувањето Москва ги отфрли овие обвинувања обвинувајќи дека алијансата и САД се тие кои користат воена сила и ги контролираат државите во светот преку санкции закани и политички провокации Во исто време американскиот претседател Џозеф Бајден остро ја нападна Кина. Бајден му се закани на Пекинг дека ќе ќе се соочи со сериозни последици поради својата политика. За разлика од својот претходник Трамп, Бајден ја критикува Кина поради степенот на човековите права. Во телефонскиот разговор со својот кинески колега Си ЏИпинг, Бајден му порачал дека Кина никогаш нема да биде светски лидер доколку продолжи да ги крши човековите порава, алудирајќи на муслиманските Ујгури кои живеат во порвинцијата Сиџијанг. Се смета дека оваа изјава на Бајден преставува продолжување на политиката на конфорнтирање на САД кон Кина, која 4 години рпетходно ја водеше пшретходникот на Бајден Трамп. Трамп кон Кина имаше сериозни забелешки поради најповеќе од економксата сфера. Сега Бајден со иста сила против Кина , како најголема забелешка потенцира кршењето на човековите права. И додека актуелната американска светска политика се занимава со своите геостратешки опоненти Русија и Кина, поранешниот претседател Доналд Трамп започна сериозни напади протв своите довчерашни колеги од републикансата партија.

На удар на Трамп се најде Лидерот на републиканското малцинство во Сенатот Мич Меконел за кого Трамп смета дека е негативен и срамотен политичар кој доколку остане на чело на Републикансата парија, таа никогаш нема да се врати на власт. Трамп неможе да му прости на Меконел тоа што за време на кмапњата и веднаш по изборите веднаш му ја призна победата на Бајден. Но и дека за време на сенатската рљасправа за импичќмент Меконел, кој иако не гласаше за неговото разрешување сепљак го обвин и Трамп дека е одговорен за насилниот упад во американскиот конгредс на 6 јануари годсинава. Нападите од лична природа Трамп ги аргументираше со фактот дека тој е единствен американски престедател кој за време на трката за освојување на вториот мандат освоил рекрдни 75 милиони гласачи што преставувала негова подршка за Мекконел да биде избрна во Сенатот. Трамп и Меконел се обидуваат да ја однесат републикансата паритја во спротивни насоки: Меконел кон корените на Републиканската партија додека пак Трамп кон популизмот Со нападот врз Меконел , Трамп практично ја потвди намерата дека планира да се кандидира на следните претседателски избори за 4 години, но и откри дека нема да прави нова, туку номинацијата за кандидатура ќе ја бара повторно од републиканците

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

ten + one =