Андоновиќ: Бајден започна со корекции во американската политика од која 4 години и одстапуваше неговиот претходник Трамп

You must need to login..!

Опис

Израел побара од новиот американски претседател Џозеф Бајден да не ги враќа САД во иранскиот нуклеарен договор од 2015 година, дури и доколку ги заостри своите услови. Ова барање на Израел уследи откако новата аминистрација на Бајден најави дека ќе ги рзгледа опциите за возобновување на иранскиотр нуклераен договор од кој Доналд Трамп во 2018 година се повлече. Договорот од 2015 година поставува ограничувања на иранската нуклеарна програма во замена за олеснување на економските санкции. Израел силно се спротивставува на тоа затоа што верува дека не вовел доволно заштитни мерки за да го спречи Иран да развива нуклеарно оружје. Земјата го поздрави повлекувањето на Трамп од договорот од 2018 година.

Коментарите доаѓаат во време кога и Израел и Иран се обидуваат да извршат притисок врз американскиот претседател Џозеф Бајден пред тој да го објави повторно пристапување на САД кон иранската нуклеарна програма. Веднаш откако ка презеде функциојата во белата куќа, новиот претседател најави дека планира да го заживее договорот, со одредени измени., што беше поздравено од официјален Техеран, кој за време на мандатото на Трамп на неколкупати стравуваше од можна американска воена интервенција. Иако Израел ја поздрави победата на бајден на избори во САД, сепак се чини дека со неговиот претходник Трамп има исти позиции во однос на Иран.

Оттаму и заканата на шефот на Израелскиот генералштаб кој изјави дека веже издал наредби на Израелската армија да подготви воени планови за напад врз Иран за кој смета дека со своето нуклерано оружје останува главна заказна за безбедноста на еверјската држава. Иранскиот нуклеарен договор бил дел од темите во вчершаниот телефонски разговор меќу Бајден и Рускиот претседател Владимир Путин прв под доаѓањето на Бајден на престедателската функција.

Русија е голем сојузник на Иран, и интересот на Москва е Вашингтон да се врати на овој нуклеаран договор. Двајцата претседателио разговоралае и за повлекувањето на САД од Договорот за отворено небо, регулирање на конфликтот во Украина, борбата со Ковид-19., како и за Договорот за ограничување на стратешкото нуклеарно вооружување. Бајден му укажал на Путин дека САД се загрижени за труењето на опозициониот лидер Алексеј Навални, и дека одлучно ќе ги бранат своите интереси и интересите на прозападните политички опозиционери во Русија Телефонскиот разговор.Бајден и Путин бил по иницијатива на руската страна, соопшти Белата куќа

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nineteen − 13 =