Андоновиќ Астра Зенека – Медицина или малку политика и бизнис?

You must need to login..!

Опис

Неколку земји низ светот прекинаа да го вакцинираат своето население со вакцината „Астра зенека“. Германија Франција Италија Шпанија Португалија Данска Норвешка и Кипар најавија дека прекинуваат со имунизацијата нанаселението со вакцината поради неколку пријавени случаи на пациенти кај кои по примањето на оваа вакцина се појавило згрутчување на крвта. Во некои од државите се регистрирани и пациенти кои по примањето на вакцината од оваа компанија биле итно хоспитализирани со пречки во артериите во белите дробови. Дел од експертите овие случаи ги толкуваат како последица од Ковид вирусот а не од вакцината на Астра Зенека. Суспендирањето на вакцината Астра Зенека ескалираше вчера кога голем број на држави во серија започнаа да најавуваат дека ќе прекинат со имунизирање на своето население со оваа вакцина додека не се направат дополнителни истражувања за ефтктите и последиците од неа Светската здравствена организација синоќа на вонреден состанок ги разгледуваше овие нови мерки но на крајот сепак излезе со став дека засега, земјите треба да продолжат да ја користат вакцината на АстраЗенека против Ковид-19, бидејки освен одделни случаји нема докази дека таа предизвкикува згрутчување на крвта.

Европската агенција за лекови најави состанок на иста тема за четврток кога ќе излезе со официјален став околу употребата и делувањето на оваа вакцина. И СЗО и Евроската агенција се регулаторни тела кои претходно ја одбрија употребата и дистрибуцијата на вакцината од ова компанија Инаку Астра Зенека е британско шведска компанија која е развиена на универзитетот во Оскофорд. Вакцината на пазарот се претстави со повеќе предности, како цената и условите на чување, а била одобрена од регулаторни тела низ светот, меѓу кои и оние во Обединетото Кралство, Европската Унија (ЕУ) и Светската здравствена организација (СЗО). Регулаторите изјавиле дека вакцината предизвикува слаби до умерени несакани ефекти и е безбедна и ефективна за спречување зараза со Ко+вид-19. Вакцината е произведена врз основа на генски модифициран вирус за настинка од шимпанза. Во своите спецификации компанијата за оваа вакцина наведе таа има ефикасност од 90% доколку се прима половина доза, а потоа целосна доза. Таа е ефективна 62% доколку се примат цели две дози. И покрај сите овие оспорувања на Вакцината Велика Британија најави дека продлжува со имунизација на своето населени со оваа вакцина. Велика Британија е една од земјите кои најбрзо го имунизира своето население. Британија засега не ги коментира постапките на бројните европски држави за бојкотот на вакцината.

Сето ова само ги подгрева шпекулациите дека достапната цена и лесните услови нза чување на оваа вакцина, можеби се голема бизнис конкуренција на веќе утврдените и наголемо популаризирани вакцини на компаниите како онаа на Фајзер која уште од прв момент се фаворизираше во западната и американската јавност. Особено што Велика бртианија као држава која ја напушти ЕУ сега со довчерашните партнери од унијата , има бизнис ривалитет кој не е ислкучено дека токму сега излегува на виделина. Од друга страна, тивката офанзива на дистрибуцијата на Руската вакцина Спутник како и Кинеската Синофарм на западниот пазар укажува дека компаниите како Фајзер и Модерна кои не успеаа да постигнат доволно производство за да ја задоволат потребата на пазрот, всушност направија вакум простор за пласман на вакцини од останатите компании. Веројатно за да се забави конкуренцијата, во иднина ќе се користат секаков вид на алатки во бробата за профит: -Бизнис ривалитет меѓу фармацвтските комании, и геостратешка политика меѓу компаниите на големите супер сили.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

18 + 5 =