Андоновиќ: Албин Курти би можел повтрно да стане премиер на Косово

You must need to login..!

Опис

Лидерот на ,,Самоопределување“ Албин Курти најверојатно ќе биде идниот премиер на Косово. Ова се темели на фатот дека тој и неговата партија имаат најголема подршка помеќу гаќаните кои во наредниве 40 дена на избори треба да излезат и да ја изгласаат новата власт Уставниот суд на Косово синоќа го прифати барањето на опозициското Движење самоопределување за прогласување за неважечки на еден од гласовите на пратениците за избор на актуелната влада. Со оглед дека без тој глас кабинетот на Хоти на 3 јуни не би обезбедил мнозинство од 61 пратеник во Собранието, Судот одлучи дека и тогаш изгласаната Влада нема легитимитет. По оваа одлука, вршителката на должноста претседател на државата, Вјоса Османи, согласно Уставот, ги започна консултациите со партиите, за одредување на датумот на одржување на вонредните парламентарни избори, кој може да биде најдоцна 40 дена по распуштањето на Собранието.

Косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави дека беспоговорно ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за прогласување за нелегитимна Владата која тој ја води и организирање вонредни парламентарни избори, Хоти оцени дека е „добро тоа што Уставниот суд ја појаснил ситуацијата“ и нагласи дека актуелната Влада останува на должност до изборот на нова Влада. Тој побара Собранието да не се расушти пред да се изгласа буџетот на државата за 2021 година. Владата на Авдула Хоти беше избрана на 3 јуни годинава, откако претходно беше изгласана недоверба на владата на Албин Курти, кој ја водеше земјата во претходните четири месеци.

Извесното враќање на Курти на премиерската функција како и вонредните парламентарни избори ќе го пролонгират пролжувањето на дијалогот на Белград и Приштина околу идниот косовски статус. особено што доколку Курти повтрно седне на премиерското место, може да предизвика закочување на разговорите со српската влада.Тој во својот 4месечен мандат имаше тврд став околу многу прашања меќу кои и укинувањто на таксите за српските производи на Косово. Токму малиот степен на компромис, според експертите моеж да доведе Курти да предизвика повторно запирање на ионака тешките преговори меќу Приштина и Белград

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 + 1 =