Ангеловски: Продолжува тенденцијата на подобрување на сообраќајната култура

You must need to login..!

Опис

Заврши продолжениот викенд и иако можеме да констатираме дека за цело време не престана да врне дожд сепак мобилните екипи на министерството за внатрешни работи од секторот сообраќај беа на терен и имаа полни раце работа.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

-МВР без разлика дали е викенд или празник, полициските службеници работат за доброто на граѓаните. Сообраќајните контроли покажуваат 394 прекрушувања – над дозволената брзина.

-Морам да кажам дека продолжува тенденцијата на сообраќајната култура. Се надеваме дека и октомври ќе го заокружиме со многу мала бројка на жртви во сообраќајни незгоди и ќе продолжи тенденцијата од од август и септември кога имамавме за три пати, односно за пет пати помал број на жртви во однос на минатата година.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

ten − 8 =