Ана Голејшка Џикова за УБ: Карантинот ми отвори нова димензија, пишувам поезија за деца

You must need to login..!

Опис

Карантинот е се потежок, ми недостигаат блиските, излегувањата, вели Ана Голејшка Џикова поетеса,  за Утрински брифинг. На прашањето како влијае карантинот на креативноста таа вели дека и е отворена нова димензија, да пишува поезија за мали деца „Немам никаков застој кога е во прашање инспирација, за мене е ова уште една епизода во целото творештво“. Таа како дел од Ретвитини оброк апелира до граѓаните да донираат пакувана храна, конзервирана храна, како луѓето на кои им треба не би останале гладни.

За Утриснки брифинг сакав да отпеам нешто, вели Ана, но затнатиот нос не го дозволи тоа. Затоа одлучив за читање на песна од мојата збирка „Напишан дом“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one × 4 =