Анализа со Спасов и Тасевски: Во војната вистината прва умира, но тешко е да скрие

You must need to login..!

Опис

-Во војната вистината прва умира, па потоа се наметнуваат наративи кои двете страни сакаат да ги наметнат за сопствените потреби, бидејќи станува збор за војна во која што апсолутно е побитно како ќе се претставите, отколку што е реално вистина.

-Најголем дел од информациите не можат да се потврдат. Има доста аспекти кои што не до крај се јасни отколку што вистински се случува на терен и тоа е очекувано.

-Русија не доволно подготвено влезе комуникациски во оваа војна, особено затоа што ја отвори операцијата низ призмата на една претходна подолга лага, а тоа е дека нема да има инвазија, додека западот тоа го потврдуваше и почна војната низ една призма дека Русија подмолно, лажејќи го светот го започна својот напад. Од тука тргна целиот првичен проблем кој го имаше Русија.

-Недоволно, од страна на Русија, го процени влијанието кое украинската комуникација може да го има врз мислењето и досегот на информации кои влегуваат во Русија, изјави за Утрински брифинг аналитичарот Никола Спасов.

Во разговорот се вклучи и ИТ експертот Христијан Тасевски, според кого доста комерцијални апликации најдоа примена и предизвикаа делумни проблеми и за едната и за другата страна.

-На почетокот се негираше дека спрема инвазија, професори во САД утврдија дека со самите анализи на гугл мапс може да се утврди како се движела војската и оружјето.

Целата анализа погледенте ја во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

three − 1 =