Акику од АЕК: Половина од државата има брз интернет – Скопје ќе биде првиот град со 5Г мрежа

You must need to login..!

Опис

Просечна брзина за фиксен интеренет т.е кабловски интернет не постои, туку ги земаме за споредба податоците од договорите што ги потпишуваат граѓаните. 24% од домаќинстватата во Македонија имаат склучено договор за 20 до 30 МБ во секунда и 21% од домаќинствата имаат склучено договор помеѓу 50 и 100 МБ, изјави за Утрински брифинг, директорот на АЕК Јетон Акику.

Според тоа повеќе од половина од државата имаат брз интернет, додава Акику.

По правилник операторот не смее да дозволи брзината да падне на 50% од рекламираната, вели Акику.

Околу 5Г мрежата Акику вели дека Скопје би бил првиот град во државата кој што ќе ја користи оваа мрежа

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eight − 1 =