Азири: Алтернатива направи погрешен политички чекор – со нашата конзинстентност добивме поголем број на симпатизери

You must need to login..!

Опис

Ние бевме изненадени колку брзо и лесно политичките чинители ја менуваат страната без совест и одговорност кон партнерот, кон гласачите, кон ветувањата. Сметам дека Алтернатива направија погрешен чекор. Изразија подготвеност да ја срушиме оваа влада за да ја донесеме демократијата кај граѓаните.

-Ние изгубивме еден политички партнер но добивме поголем број на партнери и граѓани кои не поддржуваат. Остануваме на нашите позиции дека треба да се градиме како опозициона партија, и дека граѓаните ќе препознаат дека се бориме за демократизацијата на општеството, а луѓето сакаат промени.

-Нашите механизми се нашата работа и квалитет на дејствување и опозиционите граѓани. Ние сме единствената опозициона партија која реално сака да го собори овој хибриден режим. Претерано е веќе 20 години албанските интереси да ги претставува една партија.

-Новонастанатата ситуација кај еден мал дел на наши поддржувачи имаше одредено влијание дека никако не ни оди со нашите коалициони партнери, но со тек на времето ќе видат дека нивното влегување во владата е направено врз дискредитирање и непринципиелен пристап и тоа ќе го препознаат.

-Граѓаните се свесни и гледаат што се случива и вреднуваат дека главната цел на ова реорганизирање на опозицијата не се онесува на нивните претходни ставови туку од желба да влезат во Владата и да земат неколку министерства.

Мислам дека како и во се и во политиката мора да се има трошка морал, вели за Утрински брифинг пратеникот и потпретседател на Алијанса за Албанците, Елми Азири.

Разговорот погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × 2 =