Адамчевски: Украина прифаќа воена неутралност, но бара гаранција од Советот за безбедност

You must need to login..!

Опис

Очигледно е дека сѐ се прави за Путин да се сретне со Зеленски, оти Путин е тој што решава. Станува збор за 15 точки за кои сѐ уште се водат преговори. Обете страни излегоа со најава дека се подготвени да се потпише некаков договор по што ќе следи примирје. Марија Захарова, портпаролката на руското МО вчера изјави дека е важно што преговорите напредуваат, вели за Утрински брифинг Мирче Адамчевски, аналитичар и добар познавач на состојбите во Русија.

-Кинезите беа меѓу првите кои изјавија дека го почитуваат територијалниот интегритет на Украина, а и Турција и Израел се јавија како олеснувачи на преговорите. И Украина соопшти дека преговорите со Русија ќе се водат со консултации со ЕУ и САД, вели Адамчевски.

Турција е интересен играч затоа што е блиска и до Русија и до Украина, а истовремено е членка на НАТО. Освен тоа, Турција се бори за правата на татарското население на Крим, коментира Адамчевски и додава дека е можно Турција да придонесе за мировните преговори.

-Не знам какви биле почетните намери на Русите, но не може да се исклучи напад на Одеса. Ме чуди и зошто се најавува дека до мај ќе траат преговорите и колку се чини дека Русија сака да освои, толку Украина сака да изврши контраофанзива за да си ги подобри преговарачките позиции, вели Адамчевски.

Русија постојано повторува демилитаризација, денацификација и неутралност на Украина. Неутралноста е прифатлива за Украина, но бараат гаранција од Советот за безбедност плус Турција и Франција за својата безбедност. Исто така, многу е битен типот на документот што ќе се потпише. Ако се постигне договор, тоа треба да го потврдат пратениците во Парламентот, а тие можат и да не се согласат.

За тоа кко Путин ќе се извлече од оваа тешка ситуација во која се најде, Адамчевски коментира дека не може да се исклучи можноста Путин да се повлече самиот од позицијата кога ќе му истече мандатот во 2024 година.

Според аналитичарот и новинар Дејан Андоновиќ, во фокусот денска е закажаниот разговор меѓу американскиот престедател Бајден и кинескиот Сиџи Пинг.

Како што вели Андоновиќ, се очекува тензичен разговор особено откако Бајден и се закани на Кина дека ќе се соочи со сериуозни санкции доколку и помогне на некој начин на Русија.

  • Единствен начин Русија да излезе од овие меќународни санкции е сорбаотката со двете најбројни држави во светот. Киа и Индија. Двете држави се соочуваат со сериозни притисоци од САД и западот. Втората можност да се извлече Русија е уривањето на Путин и актуелната руска владеачка гарнитура од власт, вели Андоновиќ

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

three + 17 =