Адамчевски: Пропагандна војна и голема игра на нерви околу руско-украинската криза

You must need to login..!

Опис

Не треба да заборавиме дека околу руско украинските односи голема врева имаше уште лани во април, па сега се реактуализира пред два месеци и тоа не е ништо нови.

Русите не може да се повлечат на своја територија се на 200 километри од Украина.Таму се касарните и стационарите и не може тоа туку така да се направи.

Да не заборавиме дека има голема пропагандна војна. Голема игра на нерви кој прв ќе попушти. Стејт департментот вели дека е подготврн да преговара за да се реши проблемот, додека белата куќа со спротивни изјави, топло – ладно, од друга страна и од русија доаѓаар различни пораки, но ме пплаши нешто дека трупањето оружјетоа како на филм во некоја друга сцена ќе проговори.

Не треба да заборавиме дека Украина последниве години ги рестартираше своите воени произвотствени капацитети и со донациите на американско оружје опременоста на украинската војска сега не е за потценување, но далеку е од таа на Русија. Од Турција доби дронови Бајрактар, од Франција со помали воени бродови.

Да не заборавиме дека НАТО е создадена 1997 во моменти кога Русија беше слаба, тоа останува и се развива е сега Путин е масло на огнот и нормално е дека се ангажираат лугето во алијансата.

Некои земји од запад не можат без непријател и сега во моментот Русија е непријател на западот, вели за Утрински брифинг новинарот Мирче Адамчевски, експерт за меѓународни односи.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

six − five =