Агрон Буџаку: Горди сме на Дебар – Македонија е подготвена

You must need to login..!

Опис

Информациите медиумите ги имаат секојдневно. Информираноста е на ниво – граѓаните се во тек. Во оваа ситуација е потребна тотална мобилизација и координација на сите, а не барање на ситни грешки, како што тоа го прави опозицијата. Повторувам сите релевантни служби имаат навремена координација и медиумите добиваат од час во час релевантни информации.

Дебар е место кое е прилично лесно за контролирање, со бројка на луѓе кои релативно лесно можат да се снабдат со продукти. Владее домаќинска култура. Нон – стоп сум во комуникација со дебарчани. Подобро е да ги прашаш „своите“ и да се слушаат сограѓаните. Јас сум дебарчанец и горд сум на ова што се случува таму и нивото на самосвест. Продавниците се полни, цените не се накачани. Ова е пример кој што треба да се истакне во случај да се прошири кризна состојба и во други општини, изјави во Утрински брифинг Агрон Буџаку, директор на ЦУК.

Теоретски и практично ние сме спремни. Кога се прогласи кризна состојба за Дебар и Центар жупа ние ги имавме веќе стандардно-оперативните процедури подготвени. Тоа е многу важно. Сега треба мобилизација, не критика. Како млада земја први воведовме мерки. Македонија е мала како држава, а кога успеавме со вакви мерки како што воведовме да ја контролираме ситуација, сметам дека сите институции се најспремни да се справат со Коронавирусот, изјави Буџаку.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 − four =